HARİTA LOGO Tek Başına Dünya Denizlerinde ATLAS LOGO
Anasayfa
Haritacı
Konuk Yazar
Bizden Haberler
Poster Haritalar
Atlaslar
3 Boyutlu Çalışmalar
Data Bankası
Danışma-Öneriler
Anadolu Gezgini
Dünya Gezgini
Gezginlerin Anıları
Online Satış
Yararlı Linkler
Giriş yap
Kullanıcı adı:
Şifre:
Üye olmak için tıklayınız ↓

 
HARİTA

Harita Nedir?

Harita, yeryüzünü kuşbakışı görünüşüne göre belli bir oranda küçülterek iki boyutlu düzlem üzerinde detaylı bir biçimde çizgilerle gösterme yöntemidir. Bazı haritalar daha geniş alanları gösterip üzerinde çok az ayrıntıya (şehirlerin yerleri, otoyol çizgileri, nehirler) yer verir. Bazı haritalar ise, daha dar alanları, örneğin bir şehir merkezini gösterip çok daha fazla detaya yer verir (sokaklar, binalar vb.). Bu tür detaylı haritalara plan adı verilir. Bir diğer güncel deyimi ''kent planı''dır.

Haritalar ve planlar
a) Yersel ölçümlerle,
b) Hava fotoğraflarından yararlanılarak fotogrametrik yöntemlerle,
c) Uydu görüntülerinden yararlanılarak bilgisayar destekli programlar aracılığıyla üretilir. Her
koşulda isimlendirme ve kontrol arazide yapılır.

Haritalar çizilirken arazideki gerçek uzunluklar belli bir matematik sisteme ve seçilen projeksiyona (bakış açısına dayalı) göre belli bir oranda küçültülür. Bu küçültme oranına ölçek denir. Harita üzerindeki uzunluğun yeryüzündeki gerçek uzunluğuna oranı, haritanın ölçeğidir. 1/100.000, 1/250.000 gibi. Burada pay ve paydanın birimleri aynıdır. Örneğin 1 / 100.000 ölçekte her iki tarafı da cm birimiyle düşünürsek; 1 cm / 100.000 cm yani 1 cm / 1 km olur. Yani kağıt üzerine basılı harita üzerindeki 1 cm'lik uzunluk, yeryüzünde 1 km'lik uzunluğa karşılık geliyor demektir.

Şekil 3 ve 4'te görülen A ve B noktaları coğrafi olarak yeryüzündeki kabartılardır. C, düzeç eğrisi olarak adlandırılır. Bu eğri deniz yüzeyinden itibaren (Şekil 4) eşit aralıklarla yeryüzünün (yatay olarak gökyüzüne doğru paralel ve birbirini kesmeyecek şekilde) dilimlenmiş görünümüne verilen addır.

Bize Yazın Değerlendir E-posta olarak gönder
© Bu site, Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır.
Sitenin isim ve yayın hakları Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'ye aittir. Sitede yayınlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.